W jaki sposób przenieść bezpiecznie dane Mozilla Firefox i Mozilla Thunderbird?

Zakup nowego komputera bardzo często wiąże się z czasochłonnym przenoszeniem danych oraz różnorodnych konfiguracji, dzięki którym możemy szybciej przyzwyczaić się do nowego sprzętu. Niejednokrotnie zdarza się, iż użytkownicy mają problem z bezpiecznym przeniesieniem danych, które znajdują się w programach tj. Mozilla Firefox oraz Mozilla Thunderbird.

Jak przenieść dane z Mozilli Thunderbird?

Dane o kontach pocztowych oraz wiadomości e-mail można przenieść na nowy komputer z programu Mozilla Thunderbird w stosunkowo prosty sposób. W przypadku, gdy korzystamy z systemu operacyjnego Windows 7 możemy skorzystać z pomocy narzędzia Łatwy transfer w systemie Windows. Z pomocą tego narzędzia możemy bez problemu przetransferować bardzo różnorodne dane. Wystarczy kliknąć „Start”, a następnie wpisać w pasku wyszukiwania „Łatwy transfer w systemie Windows”. Od razu pojawi nam się okienko informujące o tym, jaki rodzaj plików możemy przetransferować.

W_jaki_sposob_przeniesc_bezpiecznie_dane_Mozilla_Firefox_i_Mozilla Thunderbird_1
image-1

Klikając „Dalej” narzędzie zapyta nas, z którego z trzech sposobów przetransferowania plików chcemy skorzystać. Po wyborze opcji „Przy użyciu zewnętrznego dysku twardego lub dysku flash USB” będziemy musieli wybrać czy komputer, z którego uruchomiliśmy narzędzie jest starym czy nowym komputerem. W następnym kroku kreator przeskanuje wszystkie pliki, które może przetransferować.

W_jaki_sposob_przeniesc_bezpiecznie_dane_Mozilla_Firefox_i_Mozilla Thunderbird_2
image-2

Domyślnie Łatwy transfer nie obejmuje plików należących do programu Mozilla Thunderbird. Możemy to zmienić najeżdżając na nazwę naszego konta, a następnie klikając Dostosuj -> Zaawansowane. W folderze AppData będziemy musieli wybrać kolejny folder Roaming, a następnie zaznaczyć wszystkie pliki obecne w kolejnym folderze – Thunderbird. Po kliknięciu Zapisz dane należące do Thunderbirda także będą uczestniczyły w transferze plików.

W_jaki_sposob_przeniesc_bezpiecznie_dane_Mozilla_Firefox_i_Mozilla Thunderbird_3
image-3

Jak przenieść dane z Mozilla Firefox?

Większego problemu użytkownikom korzystającym z Mozilla Firefox nie powinno sprawić importowanie wszystkich istotnych danych programu. Wystarczy uruchomić Firefoxa, a następnie przejść do Opcji i zakładki Synchronizacja.

W_jaki_sposob_przeniesc_bezpiecznie_dane_Mozilla_Firefox_i_Mozilla Thunderbird_4
image-4

Znajdziemy tam możliwość utworzenia konta Firefox, które pozwoli na synchronizację danych niezależnie od komputera, z jakiego będziemy korzystać. Do tego celu wystarczy podać adres e-mail, hasło, rok urodzenia oraz kliknąć „Dalej”.

W_jaki_sposob_przeniesc_bezpiecznie_dane_Mozilla_Firefox_i_Mozilla Thunderbird_5
image-5

Po zakończeniu synchronizacji możemy sprawdzić czy wszystko jest w porządku i wyłączyć przeglądarkę Mozilla Firefox. Następnie wystarczy uruchomić program na nowym komputerze, a następnie zalogować się na swoje konto Firefox. W tym celu musimy ponownie wejść w Opcje -> Synchronizacja i kliknąć „Zaloguj się”. Pojawi się okienko, w którym będziemy musieli wpisać podany wcześniej adres e-mail oraz hasło. Warto zaznaczyć, że korzystanie z synchronizacji stanowi bardzo wygodne rozwiązanie, ponieważ z identycznych zakładek, ulubionych i folderów możemy korzystać także na Firefoxie, z którego korzystamy na ekranie naszego smartfona lub tabletu.