Jak uniknąć niebieskiego ekranu w systemach Windows?

W Internecie pojawia się bardzo wiele zapytań, które dotyczą tego, co robić, aby uniknąć występowania na naszym komputerze niebieskiego ekranu, a więc słynnego „blue screena”. Znany jest on wyłącznie z komputerów wyposażonych w system operacyjny Windows i na ogół zwiastuje dość poważne problemy, które mogą być zarówno związane z oprogramowaniem, jak i problemami sprzętowymi. Czasami do pojawiającego się systematycznie niebieskiego ekranu potrafi doprowadzić jeden niewłaściwy program, który zdecydujemy się zainstalować na swoim komputerze.

Instaluj tylko sprawdzone oprogramowanie

Przyczyną bardzo wielu błędów jest wspomniane wcześniej oprogramowanie, którego uruchamianie razem ze startem systemu operacyjnego może rodzić właśnie takie nieprzyjemne konsekwencje. Odinstalowanie takiego programu czasami graniczy z cudem, bowiem uruchamia się on domyślnie w autostarcie, a po chwili widzimy już blue screen, a więc nasze możliwości są mocno ograniczone. Bardzo dużo problemów związanych z niebieskimi ekranami ma swoją przyczynę w zainstalowaniu oprogramowaniu, które rzekomo miałoby wspierać szybsze pobieranie filmów, gier lub innych materiałów z nielegalnych źródeł. Możemy przeanalizować, jakie oprogramowanie instalowaliśmy w ciągu kilku ostatnich dni, co da szansę znaleźć odpowiedź na przyczynę problemu. Dawniej niebieski ekran pojawiał się systematycznie, choć jego przyczyny nie zawsze były uzasadnione. Obecnie w systemach Windows XP oraz Windows 7 możemy spotkać się z niebieskim ekranem, którego raczej nie uświadczymy w wypadku Windows 8 oraz Windows 8.1.

Korzystaj z antywirusa

Obecność oprogramowania antywirusowego może sprzyjać wykryciu działania szkodliwych programów, które mogą w rezultacie prowadzić do pojawiania się niebieskich ekranów. Nie ulega wątpliwości, iż powinniśmy zainstalować sprawdzonego antywirusa, który będzie charakteryzował się aktualną bazą sygnatur wirusów.

Monitoruj stan swojego komputera

Nierzadko blue screen wynika z niewłaściwego działania konkretnych podzespołów naszego komputera. Zdarza się, że winne są na przykład kości pamięci RAM. Czasami wystarczy je przeczyścić i problem znika, natomiast w skrajnych wypadkach jedna z kości może wymagać natychmiastowej wymiany, po czym komputer powinien działać już prawidłowo. Do sprawdzenia prawidłowości działania kości pamięci RAM niezawodny okazuje się program Memtest.

Co zrobić, gdy pojawi się blue screen?

W momencie, gdy ujrzymy na ekranie blue screen nie powinniśmy przede wszystkim panikować, lecz szybko zanotować kod błędu, który nam się wyświetlił. Wpisując kod błędu z niebieskiego ekranu do wyszukiwarki Google z pewnością znajdziemy jego wyjaśnienie, które najczęściej pojawiło się na oficjalnej stronie pomocy technicznej Microsoftu. Pojedyncze pojawienie się niebieskiego ekranu może być powodem do zaniepokojenia, jednak nie oznacza to, iż będziemy zmagali się z tym problemem systematycznie. Znaleźć przyczynę takiego stanu rzeczy można wykonując zrzuty pamięci.