Optymalizacja pracy Windows 7

Optymalizacja pracy systemu operacyjnego Windows 7 to podstawowy cel, jaki stawiają sobie właściciele nieco słabszych pod względem konfiguracji komputerów. Okazuje się, że twórcy oprogramowania, a więc firma Microsoft daje naprawdę spore możliwości w tym zakresie. Wysoka wydajność pozwala między innymi w komfortowy sposób korzystać ze wszystkich możliwości systemu operacyjnego.

2_1
image-1

Pierwszym krokiem, jaki zdecydujemy się podjąć może być usunięcie nieużywanych programów. Podczas wykonywania tej operacji powinniśmy być uważni, aby nie usunąć programów istotnych z punktu widzenia naszego systemu. Czasami usunięcia wymagają programy, które fabrycznie znalazły się w naszym komputerze, bowiem nie używamy ich i nie mają one praktycznego zastosowania. Pozostawianie na dysku twardym nieużywanego oprogramowania może mieć przełożenie na zajętą pamięć, przestrzeń dyskową oraz moc procesora.

2_2
image-2

Kolejną istotną czynnością, jakiej powinniśmy się podjąć jest usunięcie zbędnych programów z autostartu. Owe pozycje włączają się podczas każdego uruchomienia systemu operacyjnego Windows 7, jednak część z nich może okazać się zbędna. Pozbycie się ich z autostartu będzie miało bezpośrednie przełożenie na szybkość uruchomienia systemu i szybszą możliwość włączenia ulubionej przeglądarki lub innego programu. Chcąc usunąć jakikolwiek program z autostartu musimy kliknąć przycisk Start, a następnie w oknie uruchom wpisać komendę msconfig i nacisnąć enter. Przechodząc do zakładki uruchamianie możemy odznaczać i zaznaczać dowolne elementy, jednak musimy mieć świadomość, co konkretnie wyłączamy, bowiem w przeciwnym wypadku możemy mieć problemy z normalnym użytkowaniem komputera, gdy np. zabraknie obsługi sterowników.

2_3
image-3

Właściwe zreorganizowanie danych na dysku twardym umożliwia defragmentacja, którą możemy wykonać za pośrednictwem systemowego narzędzia w Windows 7 lub programu o identycznym zastosowaniu. Chcąc spróbować defragmentacji wystarczy kliknąć Start i wpisać w polu uruchom „Defragmentator dysków” i wejść w skrót, który pojawi się na ekranie. Następnie ustalamy, który dysk zostanie zdefragmentowany. Możemy również ustalić harmonogram, a więc np. konkretny dzień tygodnia, w którym dyski będą defragmentowane.

2_4
image-4