Jak przyspieszyć działanie komputera?

Wbrew pozorom niewiele potrzeba, aby przyspieszyć działanie komputera. Czasami wystarczy jedynie odrobina wysiłku podczas instalacji, usuwania oraz konfiguracji aplikacji, aby nasz system operacyjny działał wyraźnie szybciej. Większa wydajność to cel właściwie wszystkich posiadaczy komputerów, który dzięki temu mogą szybciej wykonywać wszystkie pożądane czynności.

Defragmentacja dysku twardego

Każdy dysk twardy potrzebuje systematycznej defragmentacji, która pozwala „ułożyć” dane na dysku twardym, dzięki czemu zyskamy szybciej działający nośnik. Chcąc przystąpić do defragmentacji dysku twardego wystarczy kliknąć na Start -> Panel sterowania i wpisać w polu wyszukiwania w prawym górnym roku „Defragmentuj dysk twardy”. Klikając na wyszukanym narzędziu wyskoczy nam okno, z którego pomocą przystąpimy do defragmentacji.

Jak_przyspieszyć_działanie_komputera_1
image-1

Uporządkuj rejestr systemowy

W sytuacji, gdy od kilku lat korzystamy z systemu operacyjnego istnieje duże prawdopodobieństwo, iż nasz rejestr systemowy zapchany jest niepotrzebnymi wpisami, które są przyczynami błędów oraz niższej wydajności. Dla mniej zaawansowanych użytkowników niezalecanym krokiem jest wykonywanie zmian w rejestrze na własną rękę. Do tego celu powinniśmy wykorzystać odpowiednie oprogramowanie, a dużą popularnością i skutecznością w tym zakresie cieszy się program CCleaner. Czasami możemy dokonać modyfikacji w rejestrze według instrukcji, które znajdują się w Internecie i pozwalają na wyłączenie niektórych mocno obciążających komputer czynności.

Do rejestru systemu trafimy wchodząc w Start i wpisując polecenie regedit.

Jak_przyspieszyć_działanie_komputera_2
image-2

Musisz posiadać 10-15% powierzchni dyskowej „w zapasie”

Twoje zasoby niekoniecznie muszą zajmować cały dysk twardy. Najlepiej, aby na dysku systemowym znalazło się 10-15% wolnej powierzchni dyskowej, co będzie miało odniesienie do wydajności jego działania. Ma to związek z faktem, iż system operacyjny niejednokrotnie zapisuje pliki tymczasowe, do czego potrzebuje odpowiedniej powierzchni. Najłatwiejszym sposobem na uzyskanie dodatkowego wolnego miejsca jest uruchomienie narzędzia Oczyszczania dysku. Wystarczy wejść w Start i wpisać cleanmgr.exe. Wśród możliwości narzędzia znajduje się opróżnienie kosza, usunięcie plików tymczasowych, a także wyczyszczenie pamięci cache.

Jak_przyspieszyć_działanie_komputera_3
image-3

Jaką moc obliczeniową wykorzystuje Twój komputer podczas uruchamiania?

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z faktu, iż czasami ich komputery nie wykorzystują pełnej mocy obliczeniowej do uruchamiania systemu operacyjnego. Ma to związek z faktem, iż coraz nowsze komputery dysponują większa ilością rdzeni niż w przeszłości. Wystarczy kliknąć na Start i wpisać msconfig, po czym przejść do zakładki Rozruch i uruchomić Opcje zaawansowane. W tym oknie powinna być ustawiona największa liczba procesorów (rdzeni), które posiadamy.

Jak_przyspieszyć_działanie_komputera_4
image-4

Dysk SSD receptą na znakomitą wydajność

W wielu artykułach możemy znaleźć informacje o ogromnych możliwościach, jakie oferują dyski półprzewodnikowe SSD. Okazuje się, że są one w stanie znacząco przyspieszyć działanie komputera, który dotychczas nie charakteryzował się zbyt wydajną pracą. Wymaga to jednak stosownych inwestycji, na które części użytkowników może być nie stać.

Zrezygnuj z atrakcyjnego wyglądu na rzecz szybkości działania

Ceniąc sobie przede wszystkim praktyczne rozwiązania możemy zrezygnować z atrakcyjnego wyglądu, jaki oferuje nam system operacyjny Windows 7, gdy wyłączymy wszystkie efekty wizualne. Wystarczy kliknąć prawym przyciskiem myszy na ikonie Komputer, wejść do Właściwości, a następnie znaleźć Zaawansowane ustawienia systemu. W zakładce Zaawansowane musimy kliknąć na Ustawienia w sekcji Wydajność. Wówczas wystarczy zaznaczyć opcję dopasowania efektów wizualnych dla osiągnięcia najlepszej wydajności.

Z jakich dodatkowych możliwości mogę skorzystać?

Niewątpliwie do przyspieszenia działania systemu operacyjnego może przyczynić się odpowiednie dostosowanie opcji indeksowania, a także ustawień zasilania. W starszych komputerach nie ma możliwości znaczącego wzrostu wydajności przy wykonaniu nawet wielu tego typu czynności, bowiem w znacznym stopniu ogranicza nas moc obliczeniowa procesora, ilość pamięci operacyjnej RAM, a także szybkość dysku twardego.