Jak przyspieszyć działanie Windows 7 cz.1 ?

Jak przyspieszyć działanie Windows 7

Posiadacze starszych komputerów niejednokrotnie poszukują poradników, których tematem przewodnim jest poprawa wydajności działania systemu operacyjnego. Największą popularnością wśród OS-ów cieszy się niezmiennie Windows 7, w związku z czym postanowiliśmy zaprezentować kilka metod, które skutkują lepszą wydajnością naszego systemu.

Jedną z podstawowych metod poprawy wydajności systemu Windows 7 jest odwiedzenie apletu Informacje wydajności i narzędzia. Chcąc trafić do tego apletu musimy kliknąć na przycisk Start, a następnie przejść do Panelu Sterowania. Wpisując w wyszukiwarce w prawym rogu „Informacje wydajności i narzędzia” i klikając w ikonę wyświetli nam się ocena poszczególnych podzespołów naszego komputera. Minimalna wartość pojedynczego składnika waha się od 1,0 do 7,9. W tym momencie możemy zweryfikować, które z podzespołów naszego sprzętu są najmocniejsze.

1_2
image-1

W momencie, gdy zapoznamy się z Informacjami wydajności możemy przystąpić do poprawy wydajności komputera, co możliwe jest dzięki możliwości dopasowania efektów wizualnych, opcji indeksowania, ustawień zasilania, oczyszczania dysku bądź zaawansowanych narzędzi. W wypadku starszych komputerów kluczowe może być wyłączenie wielu zbędnych efektów wizualnych, które sprawiają, iż komputer działa naprawę bardzo wolno. Taki efekt uzyskamy wyłączając cienie, animacje, miniatury oraz wygładzanie niektórych powierzchni.

1_3
image-2

W opcjach wizualnych możemy przejść do zakładki „Zaawansowane”, która kryje przed nami dopasowanie planowanego użycia procesora. Może być on wykorzystywany przede wszystkim przez programy bądź usługi działające w tle. Całkowity rozmiar plików stronicowania dla wszystkich dysków najczęściej równy jest wielkości pamięci RAM, jaką wykorzystuje nasz komputer.

1_4
image-3

Pozytywny wpływ na szybkość działania komputera może mieć właściwe dopasowanie opcji indeksowania. Dzięki właściwej konfiguracji użytkownik komputera może szybciej i łatwiej wyszukiwać potrzebne mu pliki. Ulepszyć nasz system operacyjny możemy także dopasowując ustawienia zasilania bądź opracowując własny plan zasilania.

1_5
image-4