W jaki sposób przyspieszyć Windows 7 cz.2 ?

Posiadacze komputerów z systemem operacyjnym Windows 7 wielokrotnie stawiają sobie za priorytet przyspieszenie działania ich oprogramowania. Okazuje się, że istnieje co najmniej kilkanaście sposobów, dzięki którym zoptymalizujemy system operacyjny i będziemy mogli cieszyć się wydajniejszą pracą naszego komputera. Wśród naszych możliwości znajduje się między innymi przyspieszenie uruchamiania systemu, włączania aplikacji, a także wyłączenie dodatkowych funkcjonalności, których nie używamy, a obciążają one nasze zasoby systemowe.

Usuń zbędne programy z autostartu

Niejednokrotne przyczyną wolnego uruchamiania się systemu operacyjnego jest ilość aplikacji, które włączają się razem z jego startem. Usunięcie programów z autostartu nie wymaga zbyt wiele pracy. Wystarczy kliknąć Start i w polu wyszukiwania wpisać msconfig zatwierdzając klawiszem Enter.

W-jaki-sposób-przyspieszyć-Windows-7_1
image-1

Uruchomi nam się okno, w którym od razu powinniśmy przejść do zakładki Uruchamianie. Możemy zdziwić się, jak wiele programów ładuje się do pamięci w momencie startu systemu operacyjnego. Tu również możemy odnaleźć przyczynę jego powolnego uruchamiania. W tym momencie powinniśmy przeanalizować każdą pozycję na liście i odznaczyć niepotrzebne naszym zdaniem aplikacje, które możemy równie dobrze uruchomić w dowolnym momencie na własną rękę. Zmiany zatwierdzamy przyciskiem OK, po czym będziemy zmuszeni do ponownego uruchomienia komputera, aby zmiany od razu weszły w życie. Będzie to jednocześnie okazja do sprawdzenia, o ile szybciej uruchamia się nasz pecet.

Wyłącz GUI podczas uruchamiania

Niewielkie przyspieszenie uruchamiania komputera można osiągnąć wyłączając grafikę ekranową, która standardowo widoczna jest podczas startu systemu operacyjnego. Chcąc to wykonać wystarczy wpisać msconfig, przejść do zakładki Rozruch i zaznaczyć opcję „Rozruch bez interfejsu GUI”.

W-jaki-sposób-przyspieszyć-Windows-7_2
image-2

Odinstaluj zbędne programy

Łatwiej o ład i porządek na naszym komputerze zadbamy, gdy pozbędziemy się zbędnego oprogramowania. W tym celu wystarczy kliknąć Start -> Panel sterowania -> Programy i funkcje. Wyświetli nam się wówczas lista programów, które zostały zainstalowane na komputerze. Warto przeanalizować, z których nie korzystamy zupełnie lub nie znajdują one zastosowania na naszym komputerze.

W-jaki-sposób-przyspieszyć-Windows-7_3
image-3

Windows 7 szybszy bez graficznych wodotrysków

Twórcy Windows 7 dużo pracy włożyli w interfejs graficzny system operacyjnego. Obciąża to przede wszystkim słabsze komputery, jednak istnieje możliwość usunięcia dodatkowych efektów. Wystarczy kliknąć prawym przyciskiem myszy na ikonie Komputer, a następnie wybrać Właściwości. Wchodząc w Zaawansowane ustawienia systemu wystarczy przejść do zakładki Zaawansowane i wybrać przycisk Ustawienia w kategorii Wydajność. Mamy tam możliwość wyboru optymalnych ustawień lub takich, które pozwolą osiągnąć najlepszą wydajność bądź najlepszy wygląd.

W-jaki-sposób-przyspieszyć-Windows-7_4
image-4

Właściwa konfiguracja indeksowania plików

Istotna może okazać się także konfiguracja w zakresie indeksowania plików. Niewłaściwe ustawienia mogą sprawić, iż nasz system operacyjny działa zdecydowanie mniej wydajnie, bowiem indeksowaniu podlegają właściwie wszystkie pliki i foldery. Powinniśmy zrobić tak, aby indeksowanie plików dotyczyło wyłącznie folderów, z których najczęściej korzystamy, co odciąży zasoby systemowe.

W tym celu należy wejść do panelu sterowania, a następnie w Opcjach indeksowania zmodyfikować ustawień. Wówczas wystarczy odznaczyć katalogi, których nie chcemy indeksować, a także sprecyzować te, które powinny być indeksowane.

Jak przyspieszyć wyłączanie systemu?

Standardowo podczas wyłączania komputera system czeka na zamknięcie wszystkich aplikacji. Ten czas znacząco skrócić możemy ingerując w systemowy rejestr. Wystarczy kliknąć na Start, wpisać w pole uruchom regedit i zatwierdzić Enterem. W kolejnym kroku przejdziemy do kluczy HKEY_LOCAL_MACHINE -> System ->CurrentControlSet -> Control i znajdziemy pozycję WaittoKillServiceTimeout. Wystarczy zmniejszyć wpisaną wartość i ją zatwierdzić, czego efekty odczujemy już przy wyłączaniu komputera.

W-jaki-sposób-przyspieszyć-Windows-7_5
image-5