Przekierowanie 301, jak go stosować ?

Przekierowanie 301

Jak wykonać przekierowanie 301?

W sytuacji, gdy postanowiliśmy zmienić adres naszej strony internetowej na inny pomocne może okazać się przekierowanie 301, które „bezboleśnie” sprawi, iż nasi użytkownicy trafią bezpośrednio do nowego serwisu. Okazuje się, że przekierowanie 301 jest szczególnie cenionym sposobem na przeniesienie ruchu pod nowy adres z punktu widzenia osób trudniących się pozycjonowaniem stron internetowych, bowiem przy wykorzystaniu tej metody przekazywana jest także „moc domeny”. Kod 301 to Moved Permamently, a więc oznacza trwałe przeniesienie.

Dlaczego korzystać z przekierowanie 301?

Dla właścicieli stron najbardziej korzystnym jest, aby ich serwis był dostępny pod jedną domeną, bowiem zwiększy to jego rozpoznawalność, a zarazem ułatwi pozycjonowanie, którego będzie wymagała wyłącznie jedna domena. Zastosowanie przekierowania 301 jest skuteczne zarówno w przypadku wyszukiwarek tj. Google, Yahoo oraz Bing.

Metody przekierowań 301

Najprostszym sposobem na wykonanie przekierowania 301 jest przygotowanie pliku .htaccess, w którym umieścimy dotychczasową domenę oraz nową, która ma od tego momentu obowiązywać. Plik .htaccess powinniśmy zapisać na dysku, a następnie wgrać do głównego katalogu z naszą stroną internetową funkcjonującą pod starym adresem.

RewriteEngine On
RewriteCond %{HTTP_HOST} ^(www\.)?stara-domena\.pl [NC]
RewriteRule (.*) http://nowa-domena.pl/$1 [R=301,L]

przekierowanie 301
image-1

Dzięki .htaccess i przekierowaniu 301 możemy decydować czy nasza domena będzie funkcjonowała z przedrostkiem „www.” bądź będzie go pozbawiona. Chcąc wykorzystywać adres www.nowa-domena.pl wystarczy w następujący sposób skonstruować treść pliku .htaccess:

RewriteEngine On
RewriteCond %{HTTP_HOST} ^stara-domena.pl$ [NC]
RewriteRule ^(.*)$ http://www.nowa-domena.pl/$1 [R=301,L]

przekierowanie 301
image-2

Inne zastosowania przekierowania 301

Warto zwrócić uwagę, że przekierowanie 301 może posłużyć nam także do stworzenia zabezpieczenia przed wykorzystywaniem zdjęć z naszej strony internetowej (hotlinkowaniem) bądź może pozwolić na przekierowanie kilku domen, które od dowolnego momentu mogą funkcjonować pod jednym adresem.

Przekierowanie 301 może być wykorzystywane w pozycjonowaniu na wiele sposobów, ale ważnym jest, aby korzystać z niego rozsądnie, bowiem w przeciwnym wypadku możemy narazić się na kary.