Usunięcie reklam w popularnych przeglądarkach Firefox i Chrome

Korzystając z Internetu możemy w coraz większym stopniu odczuwać uciążliwość w związku z obecnymi właściwie wszędzie reklamami, które niejednokrotnie są bardzo natarczywe, bowiem wyskakują na całym ekranie lub odtwarzają denerwujące filmy i dźwięki, które znacząco niwelują nasz komfort korzystania z komputera. Istnieje rzecz jasna rozwiązanie, które jest w stanie wyeliminować wszystkie reklamy ze stron internetowych. Są to dodatki przygotowywane do najpopularniejszych przeglądarek internetowych. W tym poradniku przedstawimy, w jaki sposób pozbyć się reklam mogą użytkownicy korzystający z przeglądarek Google Chrome oraz Mozilla Firefox.

Jak usunąć reklamy w Google Chrome?

Usunięcie uciążliwych reklam w Google Chrome jest stosunkowo proste, bowiem wystarczy zadbać o odpowiednie rozszerzenie, które nam to zagwarantuje. W tym celu powinniśmy uruchomić przeglądarkę Google Chrome, a następnie kliknąć na trzy poziome paski w prawym górnym rogu aplikacji. W kolejnym kroku przechodzimy do zakładki Narzędzia i wybieramy Rozszerzenia. Ujrzymy wówczas rozszerzenia, które zainstalowane są w naszej przeglądarce Google Chrome.

Usunięcie_reklam_w_popularnych_przeglądarkach_Firefox_i_Chrome_1
image-1

Chcąc zainstalować kolejne rozszerzenie wystarczy kliknąć na „Pobierz więcej rozszerzeń”. Trafimy wówczas do Google Web Store, gdzie będziemy mogli znaleźć i zainstalować pożądane przez nas rozszerzenie. W wyszukiwarce w lewym górnym rogu strony powinniśmy wpisać AdBlock, a więc nazwę najpopularniejszego rozszerzenia, z którego funkcjonalności korzysta ponad 15 milionów osób.

Usunięcie_reklam_w_popularnych_przeglądarkach_Firefox_i_Chrome_2
image-2

Po wyszukaniu hasła pojawią się nam wówczas trzy wersje rozszerzenia, z których będziemy mogli wybrać tą najbardziej nam odpowiadającą. Do przeglądarki rozszerzenie dodajemy klikając na niebieskiego plusa po prawej stronie. Przeglądarka upewni się jeszcze czy na pewno chcemy dodać nowe rozszerzenie, co zatwierdzimy klikając „Dodaj”.

Usunięcie_reklam_w_popularnych_przeglądarkach_Firefox_i_Chrome_3
image-3

Od tego momentu na stronach internetowych będziemy mogli zauważyć zdecydowanie mniej reklam, bowiem ich ilość została ograniczona do absolutnego minimum.

Pozbyć się reklam używając Mozilla Firefox

Korzystając z przeglądarki Mozilla Firefox także mamy możliwość zainstalowania dodatku AdBlock Plus. Wystarczy uruchomić przeglądarkę, kliknąć w trzy poziome paski w prawym górnym rogu, a następnie wybrać z menu „Dodatki”. Na ekranie wyświetlą się podstawowe informacje na temat dodatków, jakie możemy pobrać.

Usunięcie_reklam_w_popularnych_przeglądarkach_Firefox_i_Chrome_4
image-4

Przy zakładce „Najczęściej używane” możemy kliknąć „Zobacz wszystkie”, co zaowocuje przejściem do pełnej strony z dodatkami do programu Mozilla Firefox. Równie dobrze możemy skopiować do przeglądarki link: https://addons.mozilla.org/pl/firefox/extensions/.

Na stronie z dodatkami do Mozilla Firefox możemy skorzystać z wyszukiwarki, w której wpisujemy AdBlock. W czołowych wynikach powinien wyskoczyć nam AdBlock Plus, którego instalacja nie wymaga ponownego uruchomienia przeglądarki internetowej.

Usunięcie_reklam_w_popularnych_przeglądarkach_Firefox_i_Chrome_5
image-5

Możemy kliknąć na nazwę dodatku i zapoznać się z jego funkcjonalnością lub od razu kliknąć zielony przycisk „Zainstaluj”.
Przez kilka chwil będziemy musieli poczekać na pobranie dodatku, a następnie ujrzymy ostrzeżenie na temat tego, iż powinniśmy instalować wyłącznie dodatki z zaufanych źródeł. Z całą pewnością do grona takich źródeł należy serwis z Dodatkami, którego autorem są twórcy oprogramowania Mozilla Firefox. Wszystko wystarczy zatwierdzić klikając „Zainstaluj”.

Usunięcie_reklam_w_popularnych_przeglądarkach_Firefox_i_Chrome_6
image-6

Po chwili wyskoczy nam komunikat o tym, iż instalacja dodatku AdBlock Plus zakończyła się sukcesem i od tego momentu jesteśmy chronieni przed kolejnymi uciążliwymi reklamami.

Usunięcie_reklam_w_popularnych_przeglądarkach_Firefox_i_Chrome_7
image-7

Co wiąże się z zablokowaniem reklam na stronach?

Jak widać zablokowanie reklam z pomocą rozszerzeń i dodatków w przypadku przeglądarek Google Chrome oraz Mozilla Firefox okazuje się dziecinnie proste. Nie oznacza to jednak, iż nie ogranicza to funkcjonalności niektórych witryn internetowych. Część stron internetowych, którym głównym źródłem utrzymania są wyświetlane reklamy blokuje część treści lub materiałów wideo, gdy ich serwis wykryje działanie dodatku próbującego usunąć treści reklamowe.